• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 25

  lut

  2021

Zakładanie soczewek kontaktowych, gdy Twoje oczy są małe

Nie rezygnuj z niesamowitych korzyści płynących z noszenia soczewek kontaktowych tylko dlatego, że masz małe oczy! Nauka zakładania soczewek kontaktowych bez wysiłku wymaga trochę praktyki. Małe oczy mogą wymagać trochę więcej czasu, zanim zakładanie soczewek będzie gładkie i łatwe, ale będzie to warte wysiłku. Rozważ te wskazówki, jak zakładać soczewki kontaktowe, gdy masz małe oczy!

Najczęstsze problemy z widzeniem

Istnieją 3 bardzo powszechne wady refrakcji oka. Błąd refrakcji jest wtedy, gdy światło z obiektu formuje się w innym punkcie niż siatkówka oka. Światło tworzy się albo przed siatkówką (gdzie widzisz obrazy), albo za nią, albo w dwóch różnych punktach. Krótkowzroczność (miopia) dotyka do 42% populacji Stanów Zjednoczonych. Z krótkowzrocznością mamy do czynienia, gdy przedmioty znajdujące się blisko widzimy wyraźnie, natomiast przedmioty znajdujące się dalej są rozmazane. Jest to najczęstsza wada refrakcji oka.

Dalekowzroczność(prezbiopia) jest dokładnym przeciwieństwem krótkowzroczności i dotyka tysiące ludzi. Osoby z prezbiopią widzą wyraźnie przedmioty znajdujące się daleko, podczas gdy przedmioty znajdujące się blisko są zamazane. Astygmatyzm jest trzecią najczęściej występującą wadą refrakcji. Ludzie z astygmatyzmem mają gałkę oczną, która jest bardziej w kształcie rugby zamiast kulistego kształtu. To sprawia, że ich oczy skupiają się na dwóch oddzielnych punktach zamiast na jednym, co sprawia, że widzenie jest zamazane.

Rodzaje kontaktów

Istnieją różne rodzaje kontaktów dla naszych pacjentów, co daje im swobodę wyboru, jak chcą, aby ich leczenie kontaktami było. 4 główne rodzaje kontaktów to:

 • Daily Disposables - Są to najzdrowszy i najwygodniejszy sposób noszenia kontaktów. Używasz świeżych, czystych soczewek każdego dnia i wyrzucasz je pod koniec dnia.

 • Reusables - Wszystko jest w nazwie! Kontakty te są przeznaczone do codziennego noszenia, ale zamiast wyrzucać je na koniec dnia, używasz ich ponownie. Przechowuj je w pojemniku na soczewki kontaktowe z czystym płynem do soczewek, aż do ponownego użycia.

 • Astygmatyzm - Astygmatyzm dotyka wielu pacjentów, ale nie jest tak powszechny jak inne wady refrakcji. Soczewki kontaktowe astygmatyczne są specjalnie zaprojektowane, aby dopasować się do kształtu astygmatycznych oczu. Są one dostępne jako soczewki jednodniowe lub wielokrotnego użytku.

 • Wieloogniskowe - Dalekowzroczność staje się coraz bardziej powszechna wraz z wiekiem. Soczewka Twojego oka staje się mniej elastyczna, przez co trudniej jest Ci regulować ostrość pomiędzy bliskimi i dalekimi obiektami. Soczewki wieloogniskowe pozwalają Ci widzieć zarówno blisko jak i daleko, dzięki czemu wykonywanie czynności (takich jak czytanie) staje się znów łatwe.

8 wskazówek dotyczących zakładania soczewek kontaktowych

 1. Upewnij się, że masz dokładnie umyte ręce wodą z mydłem. Kontakty mogą być niewygodne, jeśli znajduje się na nich kurz lub inne małe cząsteczki. Jeśli zauważysz, że kurz osiada na Twoich rękach podczas ich suszenia, spróbuj umyć ręce, a następnie osuszyć je powietrzem.

 2. Do zakładania kontaktów używaj obu rąk. Chwyć swój kontakt jednym palcem i umieść go na palcu głównej ręki, stroną do góry. Rób to jednym szybkim ruchem, aby nie manipulować zbytnio soczewką kontaktową.

 3. Zbyt wczesne mruganie utrudnia zakładanie kontaktów. Jeśli masz tendencję do mrugania lub zaciskania oka przed założeniem soczewki kontaktowej, być może będziesz musiał przytrzymać otwarte powieki. Jeśli musisz, użyj dwóch palców jednej ręki, aby przytrzymać otwartą dolną i górną powiekę, aby nie mrugać.

 4. Otwórz szeroko oczy. Chcesz, aby powieki były otwarte tak szeroko, jak to tylko możliwe. Pomocne jest również patrzenie w górę lub w dół albo w prawo lub w lewo, jeśli nie chcesz trzymać kontaktu prosto na źrenicy.

 5. Palcem, na którym jest kontakt, dotknij białej części oka bez mrugania. Może to wymagać praktyki.

 6. Kontakt może nie przylegać do oka od razu. Przytrzymaj palec na oku przez sekundę lub dwie, zanim go wyjmiesz, aby kontakt się przykleił. Być może trzeba będzie lekko zsunąć palec z kontaktu, aby to zadziałało.

 7. Mrugnij kilka razy po tym, jak uda Ci się umieścić soczewkę kontaktową w oku, aby ją wyśrodkować.

 8. Nie poddawaj się łatwo! Istnieje krzywa uczenia się, która jest trudna na początku, ale po pewnym czasie zakładanie kontaktów stanie się bardzo łatwe.

Opcje kontaktów

Jeśli chodzi o kontakty, wybór odpowiednich dla Ciebie soczewek kontaktowych jest kluczowy. Kontakty noszą zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli dzieci mogą to robić, to Ty też możesz! Podczas kompleksowego badania i dopasowywania kontaktów, lekarz zwróci uwagę na wielkość Twoich oczu i stopień ich otwarcia. Jeśli masz małe oczy, masz możliwość wyboru soczewek kontaktowych. Jeśli Twoje oczy są małe, możesz wybrać miękkie soczewki kontaktowe o mniejszej średnicy. To ułatwi Ci zakładanie soczewek do oczu.

Być może będziesz musiał poeksperymentować z wkładaniem soczewek kontaktowych do oka pod różnymi kątami i zobaczyć, który sposób działa dobrze dla Ciebie. Jeśli zastosujesz się do wszystkich wskazówek dotyczących zakładania soczewek kontaktowych i nadal będziesz miał z tym problemy, możemy zalecić Ci zakup "soczewek gazoprzepuszczalnych". Są to sztywne soczewki, ale o znacznie mniejszej średnicy i łatwiejsze do wprowadzenia do oka. Kiedy już opanujesz zakładanie soczewek kontaktowych, zawsze możesz zmienić je na bardziej oddychające miękkie soczewki kontaktowe.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.