• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 27

  maj

  2021

Błyski i pływaki

Co to są błyski i pływaki?

Oko wypełnione jest przejrzystą, galaretowatą substancją zwaną szklistym humorem, która pomaga utrzymać kształt oka. Odłamki znajdujące się w szklistym humorze rzucają cień na siatkówkę w tylnej części oka i wydają się "pływać" w polu widzenia. Pływacze mogą występować w różnych kształtach i rozmiarach, takich jak czarne kropki, dym, cień lub włosy. Są one bardziej widoczne na jasnym, czystym tle, takim jak białe ściany lub błękitne niebo. Poruszają się, gdy oko porusza się w różnych kierunkach i wydają się odchodzić, gdy się na nie patrzy.

 

Jakie są przyczyny?

Większość pływających soczewek jest mała, ale większe mogą być irytujące i utrudniać czynności wymagające większej koncentracji, takie jak czytanie czy prowadzenie samochodu. Mimo, że większość ludzi naturalnie doświadcza "pływających oczu", są one zazwyczaj nieszkodliwe. Oczy, które są uszkodzone, zapalne lub krótkowzroczne są bardziej narażone na powstawanie "pływaczek". Mogą one być również spowodowane przez tylne odwarstwienie ciała szklistego (PVD) lub odwarstwienie lub rozdarcie siatkówki (wrażliwej na światło tkanki wewnątrz oka). Mogą one również powodować objawy "migających świateł". Każdy, szczególnie jeśli jesteś krótkowidzem lub uprawiasz niektóre sporty kontaktowe, jest narażony na ryzyko wystąpienia błysków i łez.

oko

Czym są błyski?

Oko może doświadczać wrażenia błysku światła, gdy włókna ciała szklistego ciągną za sobą komórki nerwowe siatkówki oka. Te błyski mogą być małe i występować tylko w jednym miejscu lub mogą występować jako kilka w całej wizji. Błyski i pływaki często występują w tym samym czasie. Jeśli doświadczasz błysków, zawsze warto skontaktować się z lekarzem okulistą w celu przeprowadzenia badania. Błyski są jednym z objawów odwarstwienia siatkówki, które może być niebezpieczne dla wzroku.

 

Opcje leczenia

Większość pływaków jest nieszkodliwa i zanika z czasem lub staje się mniej uciążliwa, nie wymagając leczenia. Prawie nigdy nie jest wymagana operacja usunięcia pływaczy. Pływaki mogą być wskaźnikiem poważniejszych schorzeń, dlatego w ich przypadku należy poddać się badaniu. Pływaki zazwyczaj nie powodują długotrwałego pogorszenia wzroku, ale w przypadku ich wystąpienia należy poinformować o tym swojego optometrystę. Zalecamy badanie wzroku co dwa lata, chyba że Twój Optometrysta zaleci inaczej.

 

Zadzwoń na konsultację

Pływaki i błyski są zazwyczaj tymczasowymi objawami, które zanikają same z siebie i nie wymagają leczenia, ale jeśli je masz, powinieneś skontaktować się z lekarzem okulistą, aby upewnić się, że zdrowie Twojego wzroku nie jest zagrożone. Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci z objawami.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.