• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 28

  cze

  2021

Co to jest zaćma?

Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, które może rozwinąć się w jednym lub obu oczach. Soczewka jest normalnie przezroczysta i znajduje się za tęczówką - kolorową częścią oka. Soczewka pomaga skupić światło w celu wytworzenia ostrego obrazu na siatkówce z tyłu oka i zmienia kształt, aby umożliwić Ci widzenie bliskich przedmiotów. Zaćma działa jak powłoka z oszronionego szkła, która rozprasza światło, powodując zamazanie i brak wyrazistości obrazu.

 

Jakie są objawy zaćmy?

 

Zaćma jest bezbolesna i zwykle powoduje stopniowe pogarszanie się wzroku. Główne objawy to:

 • Zamglenie: Twoje widzenie może stać się zamglone lub niewyraźne, tak że nie możesz dostrzec szczegółów z daleka, lub Twoje okulary wydają się porysowane i brudne.

 • Oślepianie przez światło: Może się okazać, że masz słabe widzenie w jasnym świetle, cierpisz z powodu olśnienia, a jasne światła, takie jak reflektory samochodowe, są bardziej oślepiające niż zwykle.

 • Podwójne widzenie: Pacjent może zacząć zauważać podwójne widzenie w odniesieniu do bliskich lub odległych przedmiotów. Zmiany w widzeniu kolorów: Możesz zauważyć, że kolory wydają się wyblakłe lub wyprane.

Zalecamy badanie wzroku co dwa lata, chyba że Twój optometrysta zaleci inaczej.

zacma

Jakie są przyczyny?

Zaćma jest wynikiem zmian w tkankach oka, zazwyczaj spowodowanych skutkami starzenia się lub urazu. Wrodzone zaburzenia genetyczne i problemy zdrowotne mogą również zwiększyć ryzyko jej rozwoju. Zostały one również powiązane z chorobami oczu, przebytymi operacjami oczu lub chorobami medycznymi, takimi jak cukrzyca. Wykazano, że długotrwałe stosowanie leków sterydowych również może powodować zaćmę.

 

Opcje leczenia

W zależności od stopnia nasilenia objawów zaćmy określa się, jakie leczenie jest potrzebne. Operacja zaćmy staje się konieczna, gdy zaćma zaczyna wpływać na jakość życia lub utrudniać zdolność do wykonywania normalnych codziennych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu. Ponieważ zaćma nie uszkadza oka, nie trzeba się spieszyć z operacją po jej zdiagnozowaniu. Należy pamiętać, że jeśli zaćma jest związana z cukrzycą, będzie się pogarszać szybciej niż przeciętnie. Lekarz okulista w Optical Masters może monitorować Twoją zaćmę, aby śledzić jej postępy.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.