• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 10

  sty

  2022

Cienkie oprawki do okularów: dla kogo?

Okulary chronią źrenicę i światłoczułą rogówkę, korygują wady wzroku. Mogą jednak dodawać nam uroku lub sprawić, że wyglądamy mniej korzystnie. Aby właściwie dobrać okulary nie potrzebujesz do tego stylisty. Wystarczy dobrać kształt zgodny z rysami twarzy.

Oprawki okularów a kształt twarzy

Istnieje kilka głównych zasad, co do doboru oprawki. Zatem pamiętaj, że zbyt wysoka oprawka zakryje brwi i sprawi, że twarz będzie wyglądać nienaturalnie. Jednocześnie małe szkła „wytną” obwód oczu z ogólnego obrazu twarzy. Oprawki powinny leżeć tak, aby między górną częścią, linią wzrostu brwi, była przerwa od jednego do dwóch milimetrów. Oprawka w górnej części powinna powtarzać geometrię brwi, wtedy podkreśli rysy twarzy, a całość będzie wyglądać harmonijnie.

Ważny jest mostek łączący okulary, przechodzący wzdłuż mostka nosa. Nieodpowiednio dobrany zwróci nadmierną uwagę na twój nos. Wysoki mostek osadzony na grzbiecie nosa lub jeszcze wyżej wydłuży nos, niższy wizualnie go skróci. Jednak sam rodzaj oprawek powinien być dobrany pod kątem geometrii twarzy.

Okrągła twarz to taka, której szerokość jest w przybliżeniu równa jej długości. Różni się od kwadratowego kształtu tym, że podbródek u takich osób nie jest wyraźny, zaokrąglony, a rogi szczęk nie są wyraźnie zarysowane. Linia włosów bez wyraźnych kątów, łysiny, czoło może być wysokie lub niskie. Wybierz ramy, które są raczej szersze niż wysokie. Są to klasyczne kocie oko, kwadratowe, prostokątne, a także ramki lotnicze. Warto unikać zaokrąglonych ramek – spowodują one dociążenie obrazu. Wąskie oprawki, za duże, masywne, z wyraźnymi geometrycznymi liniami, kolorowe soczewki będą naruszać proporcje. Owal jest nieco bardziej wydłużony niż koło. Broda nie jest zaznaczona, szczęka nie ma ostrych kątów, co sprawia, że twarz jest trochę ostra. Czoło jest zwykle zauważalne - wysokie i szerokie, ale harmonijne. Ogólnie rzecz biorąc, owalna twarz jest uważana za idealną, pasują tu właściwie wszystkie ramki.

W przeciwieństwie do okrągłej twarzy kwadratowa ma ostrzejszy zarys. O kształcie decyduje linia włosów i widoczne, czasem nawet nieco szorstkie kąty żuchwy. W tym przypadku potrzebujesz takich ramek, które zmiękczają ostre kości policzkowe i wysokie czoło, a także równoważą podbródek. Należy unikać ostrych narożników. Takie modele jeszcze bardziej przeciążają ogólny wygląd. Poszukaj ramek z zaokrągloną lub łezkową formą. Możesz eksperymentować z żywymi kolorami. Alternatywną opcją jest noszenie modeli bez oprawek.

Twarz w kształcie serca nazywana jest również odwróconym trójkątem. Najwęższa część to podbródek. Długość jest większa niż szerokość. Ponieważ góra jest znacznie szersza, należy ją zrównoważyć. Pomogą w tym ramki w kształcie łezki. Doskonałym wyborem są lenonki. Warianty z wąskim mostkiem sprawdzą się też doskonale. Podobnie jak okulary bez ramek lub z ramką w jasnych, neutralnych odcieniach. Unikaj kształtu „kota” i innych ostrych ramek. Oprawki w jasnych kolorach, nawet o odpowiednim kształcie, zwrócą uwagę na czoło i okolice brwi. Trójkątna głowa jest przeciwieństwem serca. Podbródek jest szeroki i kwadratowy, zwężający się ku skroniom. Potrzebujemy nacisku na górną część, aby wizualnie ją poszerzyć i zrównoważyć podbródek. Doskonale nadaje się do tego „kocie oko”. Zaokrąglone dodatki i modele bez oprawek będą tu też dobrze wyglądać.

Kto powinien nosić cienkie oprawki okularów?

Coraz modniejszym wyborem są dziś cienkie oprawki do okularów. W takich przypadkach często wręcz nie ma oprawek jako takich: zauszniki i mostek są przymocowane bezpośrednio do soczewek. Konstrukcja jest zwykle wykonana z tytanu, stali nierdzewnej i berylu. Mocowanie odbywa się za pomocą śrub i tulei. Okulary z cienką oprawką można nazwać rozwiązaniem uniwersalnym. Brak akcentów kolorystycznych i masywnych elementów sprawia, że okulary są prawie niewidoczne na twarzy, co daje pełną swobodę w doborze wizerunku i dodatków. Okulary tego typu można łatwo łączyć z różnymi stylami i kolorami.

Ze względu na lekką konstrukcję okulary wywierają mniejszy nacisk na grzbiet nosa i twarzy, a w połączeniu z lekkimi (o wysokim indeksie) soczewkami, prawie nie odczuwasz ciężaru okularów. Uniwersalność tego rozwiązania polega na tym, że na cienkie oprawki, może pozwolić sobie każdy – nie przycinają wizualnie brwi i nie zmieniają akcentów na twarzy, dlatego są doskonałą opcją dla tych, którym trudno jest znaleźć odpowiednią ramkę. Okulary te można łatwo dopasować do różnych stylów odzieży. Na przykład okulary z prostokątnymi soczewkami są w pełni zgodne z surowym dress codem. Eleganckie, casualowe, miejskie, a nawet sportowe fasony doskonale komponują się z okularami z cienkimi oprawkami. Będą pasować zarówno do stylizacji dziennej, jak i wieczorowej.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.