• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 9

  lip

  2021

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe często są atrakcyjną alternatywą dla klasycznych okularów. Doceniane są szczególnie przez osoby aktywne, które uprawiają sport i klasyczne okulary mogłyby im w tym przeszkadzać. Soczewki często również wybierają osoby młode, którym szczególnie zależy na dobrym wyglądzie. Powodów do noszenia soczewek kontaktowych może być wiele. Wśród nich znajduje się także znaczne ułatwienie podczas wykonywania makijażu. O soczewki kontaktowe jednak również należy dbać, zachowywać higienę podczas ich stosowania. Niekiedy zdarza się jednak, że soczewki kontaktowe nie są dla nas wskazane i będziemy musieli nosić klasyczne okulary. Najlepszym doradcą w tym zakresie będzie okulista, który podpowie nam czy przy konkretnej wadzie wzroku i w związku z naszymi upodobaniami będziemy mogli zdecydować się na soczewki kontaktowe. A jak skutecznie dobrać soczewki kontaktowe i kto nie powinien ich nosić?

Soczewki kontaktowe a wada wzroku

Soczewki sprawdzą się praktycznie przy każdej wadzie wzroku. Działają tak samo jak okulary, tylko ich właściwości użytkowe są zdecydowanie inne. Soczewki są popularnie wykorzystywane, gdy wada dotyczy tylko jednego oka, dzięki czemu nie trzeba od razu nosić okularów. Co więcej soczewki bardzo dobrze radzą sobie ze znacznymi wadami. Polecane są dla osób, które mają dużą wadę wzroku nawet przekraczającą 6 dioptrii, bo mimo tego zapewniają najbardziej naturalne widzenie. Przed wyborem soczewek kontaktowych warto wybrać się do okulisty, który sprawdzi czy nie ma przeciwwskazań do ich noszenia. Soczewki skutecznie poprawiają widzenie, korygują wady i są tak samo efektywne jak okulary, przy czym dla wielu osób znacznie wygodniejsze do noszenia.

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?

Czasami jednak zdarza się tak, że występują przeciwwskazania, które całkowicie uniemożliwiają noszenie soczewek. Do tych przeciwwskazań należą konkretne choroby, alergie, przewlekłe stany zapalne oczu, a także zaburzenia hormonalne. Jak więc widać przeszkody co do noszenia soczewek nie wynikają z wad wzroku, a zupełnie innych problemów ze zdrowiem. Wiele również zależy od tego jak zareagujemy na soczewki. Dla niektórych osób przejście z okularów na soczewki lub od razu zdecydowanie się na nie będzie samą przyjemnością i szybko nauczą się, jak z nimi postępować. Dla innych zaś uciążliwość związana z wymianą soczewek czy wywołane nimi podrażnienia oczu mogą skutecznie zniechęcić do ich noszenia. Podczas stosowania soczewek należy bezwzględnie zachowywać higienę zarówno podczas ich wymiany jak i przechowywania szkieł. Warto również zastanowić się, czy wolimy soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne czy nawet roczne. Każdy rodzaj soczewek ma nieco inne właściwości i warto zapytać o te różnice okulistę.
 

Jak dobrać odpowiednie soczewki? 3 kroki!

 1. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza okulisty. Specjalista podczas wizyty może rekomendować wybór konkretnych soczewek kontaktowych. Lekarz poleci, aby założyć soczewki i naśladować czynności wykonywane w ciągu dnia – siedzenie, leżenie, czytanie, korzystanie ze smartfona. Zwykle soczewki poprawnie się układają i nie wywołują żadnego dyskomfortu. Niekiedy jednak trzeba wykonać soczewki na zamówienie o konkretnych parametrach. Po wizycie powinniśmy dostać receptę i wykupić soczewki.
 2. Kolejny etap to czas na obserwację swojej reakcji na soczewki i przyzwyczajenie się do ich noszenia. Jeśli wymiana soczewek idzie nam bez problemu, dobrze widzimy, a oczy nie są czerwone, wysuszone czy widocznie podrażnione to wszystko powinno być w porządku. Na początku jeśli nosimy soczewki, które należy często zmieniać, możemy ustawić sobie powiadomienie w telefonie, że należy kupić lub wyrzucić soczewki i założyć nowe. 
 3. Po dwóch tygodniach od początku noszenia soczewek powinniśmy wybrać się na kontrolną wizytę u okulisty. Lekarz sprawdzi stopień tolerancji oka na soczewki. Gdy wszystko 
 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.