• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 25

  lis

  2021

Krople nawilżające do oczu

Ludzkie oko codziennie wykonuje ciężką pracę. Wraz z pojawieniem się komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów obciążenie to wzrosło kilkakrotnie. Wśród konsekwencji, są suche oczy, które pociągają za sobą inne problemy.

Dlaczego oczy bywają suche i kiedy zgłosić się do lekarza?

Wśród „szczęśliwców”, którzy na własnej skórze odczuli objawy suchego oka, są pracownicy biurowi, informatycy, gracze i ogólnie wszyscy, którzy lubią długo patrzyć w smartfon, tablet lub pracować na laptopie. Suche oko może wystąpić u osób przyjmujących niektóre leki oraz u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi. No i oczywiście osoby noszące soczewki kontaktowe są zagrożone wystąpieniem tej przypadłości. Zwłaszcza soczewki starej generacji, wykonane z materiałów, które nie zatrzymują dobrze wilgoci i nie przepuszczają tlenu, mogą wywoływać efekt suchego oka. Główne objawy to:

 • Uczucie zatkania, „piasek w oczach”.
 • Pieczenie, ciężkość powiek.
 • Światłowstręt.
 • Zaczerwienienie oczu.

O ile pierwsze oznaki są całkiem znośne, to brak reakcji może wywołać poważne konsekwencje. Na przykład rano nie można założyć soczewek kontaktowych, ponieważ błona śluzowa natychmiast reaguje pieczeniem i bólem.

Nie ma jednego powodu pojawienia się zespołu suchego oka. Najczęściej jest to kombinacja kilku czynników. Jeśli pracujesz przy komputerze dzień po dniu bez przerwy, to bez wątpienia jesteś narażony na rozwój zespołu suchego oka. Praca przy monitorze powoduje długotrwałe zmęczenie oczu. Kiedy zespół suchego oka już się objawi, to rozwiązaniem są krople do oczu.

Krople do oczu bez recepty

Kluczowym elementem jest chwilowa rezygnacja z pracy na komputerze, smartfonie, tablecie. Koncentracja uwagi na jasnym ekranie nie tylko zaburza naturalne nawilżenie oczu za pomocą łez, ale może prowadzić do progresji krótkowzroczności lub dalekowzroczności – wad wzroku. Eksperci radzą odrywać oczy od ekranu co godzinę na 10-15 minut.

Spaceruj po pokoju, wyjrzyj przez okno, wykonuj lekkie ćwiczenia rozciągające mięśnie, łagodzące zmęczenie. Niedopuszczalna jest praca przy jasnym ekranie w ciemności, bez dodatkowego oświetlenia. W tym przypadku zwiększa się zmęczenie oczu, rzadziej mrugamy. Długie spacery na świeżym powietrzu, naturalne światło, ruch, aktywność na świeżym powietrzu i oczywiście odpowiednie odżywianie są korzystne dla naszych oczu. Ważną rolę w naprawie filmu łzowego odgrywa również odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj, że zdrowe widzenie i czysty wzrok zaczyna się od dbania o siebie i swoje ciało. Niestety kiedy dojdzie już do pojawienia się zespołu suchego oka pomogą nam jedynie krople.

Nawilżające krople do oczu

Głównymi lekami są specjalne krople nawilżające. Większość producentów oferuje produkty przydatne zarówno do leczenia suchego oka, jak i obsługi soczewek. Na przykład, aby usunąć soczewkę, która zbyt mocno przylega do rogówki, wystarczy upuścić 1-2 krople „czystej łzy” i mrugnąć. W przypadku zespołu suchego oka potrzebne są skuteczniejsze leki.

Film łzowy składa się z 3 części: warstwy mucynowej, warstwy wodnej i warstwy lipidowej. Warstwa mucynowa, najbardziej wewnętrzna, jest wytwarzana przez komórki nabłonka kubkowego. Odpowiada za utrzymanie hydrofilności rogówki (zewnętrznej powłoki oka pełniącej funkcję optyczną i ochronną). Warstwę wodnistą tworzą dodatkowe gruczoły łzowe. Działa odżywczo i antybakteryjnie. Warstwa zewnętrzna, lipidowa, produkowana przez gruczoły Meiboma, chroni warstwę wodną przed wysychaniem i zapewnia stabilność filmu łzowego. W skrajnych przypadkach możesz zdiagnozować zespół suchego oka (meibografia, TF-scan, R-scan), co pozwoli ocenić stan warstw filmu łzowego i przepisać odpowiednie leczenie.

Zazwyczaj wszystkie krople nawilżające zawierają kwas hialuronowy, który jest znany ze swoich właściwości zatrzymywania wilgoci, nawilżania i regeneracji. Krople nawilżające do codziennego użytku mogą zawierać go w lekkim stężeniu. Natomiast w środkach do leczenia zespołu suchego oka ten składnik występuje w większej objętości.

Oprócz kwasu hialuronowego producenci dodają do kropli witaminy, ekstrakty z roślin leczniczych i specjalne lubrykanty. Innym powszechnym składnikiem jest kwas bursztynowy. Kwas bursztynowy normalizuje procesy redoks, działa leczniczo, spowalnia rozwój zaćmy, zapobiegając zaburzeniom zwyrodnieniowym i dystroficznym siatkówki i soczewki. Krople kwasu bursztynowego są idealne dla wrażliwych oczu.

Istnieją dwa rodzaje kropli nawilżających. Takie, które można stosować bez zdejmowania soczewek kontaktowych oraz takie, które należy stosować po zdjęciu soczewek. Informacje na ten temat zawsze znajdziesz na opakowaniu. Przed użyciem kropli należy umyć ręce, aby nie zainfekować oczu. Często w instrukcjach dotyczących leku jest napisane, że trzeba zaaplikować kilka kropli naraz. Jednak ilość płynu, która może dostać się do oka jest ograniczona, dlatego dodawaj jedną kroplę co kilka sekund. W przeciwnym razie cały lek wyląduje nie w oku, ale na policzkach. Nie należy przekraczać ani zmniejszać dawki zalecanej przez lekarza, ponieważ może to prowadzić do problemów. Niewłaściwie dobrany lek może zaszkodzić Twojemu wzrokowi. Nie używaj kropli z przeterminowaną datą.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.