• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 19

  lip

  2021

Co to jest zapalenie brzegów powiek?

Blepharitis jest zapalenie powiek i powszechnie występuje, gdy maleńkie gruczoły ropy naftowej w pobliżu podstawy rzęs dostać zatkane. Zatkane gruczoły wywołują podrażnione i zaczerwienione oczy. Kilka chorób i warunków może również powodować blepharitis. Zapalenie brzegów powiek jest stanem przewlekłym, który może być trudny do leczenia. Chociaż jest ono nieprzyjemne i nieestetyczne, nie jest zaraźliwe i nie powoduje trwałego uszkodzenia wzroku.

Istnieją dwa rodzaje tego schorzenia:

 • Anterior blepharitis - dotyka obszaru powiek, na którym osadzone są rzęsy.

 • Zapalenie powiek tylnych - dotyka gruczołów rzęskowych, które produkują część łez.


Zapalenie brzegów powiek jest częstą dolegliwością. Lekarze ogólni twierdzą, że stanowi ono 5% wszystkich problemów z oczami, które widzą.

zapalenie oczu

Objawy zapalenia brzegów powiek

Dla wielu osób zapalenie brzegów powiek jest często przewlekłym stanem zapalnym o niskim poziomie i wiele osób doświadcza okresów, w których nie występują żadne objawy. Jednakże, zapalenie może występować przez długi okres czasu i może wymagać leczenia. Chociaż stan ten może być dość niewygodny, zazwyczaj nie jest to poważna dolegliwość i rzadko ma wpływ na widzenie. Zapalenie brzegów powiek może również powodować problemy z konsystencją łez, co może prowadzić do objawów suchego oka. Stan ten może dotyczyć obojga oczu, a powieki stają się czerwone i zaognione, przez co oczy stają się podrażnione, suche, ziarniste, obolałe lub swędzące.

Opcje leczenia zapalenia błony śluzowej oka


Niestety, zapalenie brzegów powiek nigdy tak naprawdę nie ustępuje, ale istnieją sposoby, które mogą pomóc w utrzymaniu go pod kontrolą. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest włączenie środków samoopieki - przemywanie oczu i stosowanie ciepłych okładów - do leczenia objawów. Jeśli objawy nie reagują na tę metodę leczenia, jeden z naszych okulistów może zaoferować leczenie na receptę, które okazało się skuteczne:

 • Antybiotyki na powieki. Stosowane bezpośrednio do powieki, ta metoda leczenia może rozwiązać objawy, które bezpośrednio związane z zakażeniem bakteryjnym powiek. Zarówno miejscowe i doustne antybiotyki są dostępne.

 • Steroidowe krople do oczu. Steroidowe krople do oczu lub maści mogą pomóc zmniejszyć objawy zapalenia. Zarówno antybiotyki, jak i przeciwzapalne krople do oczu mogą pomóc w zapaleniu.

 • Leki układu odpornościowego. Miejscowo stosowana cyklosporyna(Restasis) jest inhibitorem kalcyneuryny, który może przynieść ulgę w objawach.

 • Leczenie podstawowej przyczyny. Stan ten jest związany z łojotokowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym i innymi chorobami. Kontroluj chorobę, a będziesz mógł kontrolować objawy.


Zalecamy badanie wzroku co dwa lata, chyba że optometrysta zaleci inaczej, aby być na bieżąco z objawami i stanem zdrowia.

Zadzwoń po konsultację w sprawie zapalenia brzegów powiek

Jeśli cierpisz z powodu podrażnień i stanów zapalnych związanych z tym schorzeniem, zadzwoń do naszego gabinetu, abyśmy mogli przeprowadzić badanie, postawić diagnozę i przepisać odpowiednie leczenie. Jeśli chodzi o Twoje oczy, nie chcesz podejmować żadnego ryzyka idąc na własną rękę lub opóźniając leczenie!

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.