• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 13

  paź

  2021

Suchość oka przy soczewkach: jak sobie z nią radzić?

Łza spełnia szereg ważnych funkcji w utrzymaniu zdrowia przedniej powierzchni oka. Dzięki zawartym w nim mikroelementom odżywiają oko. Dodatkowo łza tworzy barierę ochronną na powierzchni oka, przyczynia się do mechanicznego wypłukiwania obcych cząstek, a także uczestniczy w zapewnieniu wyraźnego widzenia dzięki swoim właściwościom optycznym.

Suchość oka: przyczyny

Płyn łzowy jest wydzielany przez duży gruczoł łzowy i wiele małych dodatkowych gruczołów łzowych (gruczoły Henlego, Manza, Wolfringa, Krause'a, Molla). Łza to przezroczysta, sterylna ciecz, składająca się w 99% z wody i 1% z substancji organicznych i nieorganicznych. Powstała łza spływa do wewnętrznego kącika oka do otworów łzowych, a następnie kanałami łzowymi wchodzi do kanału nosowo-łzowego, który otwiera się w jamie nosowej. Na powierzchni oka łza tworzy film łzowy, składający się z 3 warstw: zewnętrznej - lipidowej, środkowej - wodnistej i wewnętrznej - śluzowej (śluzowej). Warstwa lipidowa łez zapobiega parowaniu znajdującej się pod nią warstwy wodnej. Warstwa wodnista bierze udział w odżywianiu powierzchni oka, usuwa produkty przemiany materii, zapewnia ochronę antybakteryjną i usuwa obce cząsteczki. Warstwa śluzowa (śluzowa) dzięki swoim właściwościom hydrofilowym równomiernie rozprowadza łzę na powierzchni oka. Każda warstwa pełni ważną funkcję w utrzymaniu integralności filmu łzowego na powierzchni oka, a brak którejkolwiek z tych warstw może prowadzić do objawów suchego oka.

Suchość oka ma tu różne przyczyny:

 • Niewystarczająca produkcja łez.
 • Uszkodzenie filmu łzowego na powierzchni oka.
 • Połączenie tych czynników.
 • Wiek (u dorosłych objawy suchego oka są znacznie częstsze).
 • Płeć żeńska (przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, ciąża, menopauza).
 • Przyjmowanie leków zmniejszających produkcję łez (doustne środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, cytostatyki, leki przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne, przeciwnadciśnieniowe itp.).
 • Choroby współistniejące (zespół Sjogrena, DES występuje częściej u pacjentów z cukrzycą, chorobami autoimmunologicznymi, chłoniakiem itp.).
 • Częste i długotrwałe zapalenie oczu, wkraplanie kropli do oczu zawierających konserwanty, niewłaściwe noszenie soczewek kontaktowych, chirurgia refrakcyjna oka.
 • Inne czynniki przyczyniające się do nadmiernego parowania łez: suchy klimat, wiatr, pomieszczenia klimatyzowane lub przegrzane, brak regularnego mrugania ( syndrom widzenia komputerowego ) itp.

Krople na suche oczy

Takie krople stosuje się zarówno do leczenia zapalnych chorób oczu, jak i do usuwania objawów, pozbycia się dyskomfortu. Jeśli objawy pojawiają się w trakcie pracy i są związane z tym, że dużo korzystasz z komputerów lub skupiasz się na dokumentach, możesz sam wybrać kroplę. Krople nawilżające do suchych i zmęczonych oczu zazwyczaj zawierają następujące składniki:

 • Kwas hialuronowy.
 • Powidon.
 • Polimery celulozy.

Kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody, tworząc jednolity film, który utrzymuje nawilżenie oczu. Najskuteczniejsze są substytuty łez na bazie kwasu hialuronowego. Wynika to z faktu, że substancja ta jest dobrze kompatybilna z tkankami gałki ocznej. Preparaty, w których jest zawarty, zapewniają szybki efekt nawilżenia i natłuszczenia, mogą pomóc w pozbyciu się pieczenia i innych nieprzyjemnych doznań pojawiających się przy wysychaniu oczu. Co więcej, mają minimum przeciwwskazań - z reguły jest to indywidualna nietolerancja składników. Powidon sprawia, że krople stają się bardziej lepkie, dzięki czemu poprawia się nawilżenie, a działanie produktu utrzymuje się dłużej. Polimery celulozy dobrze zatrzymują wodę. Mają dość duże cząsteczki, więc kropelki z nimi mogą być bardziej lepkie, a nawet żelowe. W niektórych przypadkach pozwala to na dłuższe działanie nawilżające. Zapewniają niezbędne nawilżenie oraz redukują negatywne działanie czynników zewnętrznych.

W sprzedaży można znaleźć również preparaty z różnymi dodatkami, wśród których mogą być na przykład pierwiastki śladowe i witaminy. Dlatego przed zakupem kropli musisz zapoznać się z ich składem - na wypadek, gdyby zawierały składniki, w stosunku do których masz indywidualną nietolerancję. Warto również zapoznać się z listą przeciwwskazań.

Suchość oka a soczewki

Wiele osób z powodu problemów ze wzrokiem, musi uciekać się do używania soczewek kontaktowych. Nieprzestrzeganie zasad użytkowania i regularne noszenie soczewek może powodować pojawienie się zapalenia spojówek, procesu zapalnego o charakterze zakaźnym, a także zespołu suchego oka. Jeśli nie wyeliminujesz przyczyny powstania suchego oka i nie wybierzesz strategii radzenia sobie z nią, możesz zapomnieć o wygodnym korzystaniu z soczewek.

Wysuszenie błony śluzowej następuje w wyniku braku wilgoci na powierzchni rogówki i spojówki. Wynika to z naruszenia produkcji płynu łzowego, który chroni oczy przed wysychaniem. Zespół suchego oka może pojawić się z negatywnych czynników zewnętrznych, jeśli korzystasz z komputera przez długi czas bez przerwy, oglądasz telewizję przez długi czas, a także podczas noszenia soczewek kontaktowych. Sucha rogówka spowodowana długotrwałym noszeniem soczewek występuje z przyczyn takich jak: rodzaj soczewek, które nie zatrzymują dobrze wilgoci; złej jakości czyszczenie i pielęgnacja optyki kontaktowej; reakcja alergiczna na dowolny składnik roztworu soczewki; produkt optyczny był używany dłużej niż zalecany okres.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.