• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 9

  cze

  2021

Zaparowane okulary? Jak sobie radzić z zaparowanymi szkłami okularów?

Osoby noszące okulary muszą często borykać się z różnymi niedogodnościami. Powinny zdejmować okulary podczas różnych aktywności lub dbać o nie tak, żeby się nie połamały. Wiele Pań narzeka na trudności z malowaniem oczu poprzez noszenie okularów, z kolei Panowie narzekają na niekomfortowe uprawianie różnych sportów, gdy mają na nosie swoje okulary. Chociaż niedogodności jest wiele, to często jedynie okulary są w stanie zapewnić poprawne widzenia, a co za tym idzie lepszy komfort. Kolejną kwestią bardzo uciążliwą dla osób noszących okulary jest ich parowanie. Parowanie ma miejsce zwykle w dwóch sytuacjach, podczas gdy nagle mamy komfort z zimnym lub ciepłym powietrzem.

Okulary parują gdy wychodzimy z ciepłego samochodu lub pomieszczenia na zewnątrz, a także np. jeśli w czasie gotowania otworzymy piekarnik. Zarówno kontakt ze zbyt ciepłym, jak i zbyt zimnym powietrzem sprawia, że okulary mogą zaparować, co jest bardzo niekomfortowe. Zaparowane okulary mogą być przyczyną wielu problemów, dlatego należy szukać sposobów, aby uniknąć tego nieprzyjemnego zjawiska. Jak więc sobie z tym radzić? 

Okulary parują w maseczce? To możesz zrobić!

Od ponad roku walczymy z epidemią koronawirusa. Obecnie mamy nadzieję, że pandemia zbliża się ku końcowi, jednak nadal obowiązuje nas obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas przebywania w pomieszczeniach zamkniętych np. w sklepie, na poczcie, galerii handlowej, kinie, muzeum itd. To jednak znacząca zmiana, bo jeszcze do niedawna maseczki trzeba było nosić również na zewnątrz, w otwartej przestrzeni publicznej np. na ulicy czy w parku. Obowiązek noszenia maseczek praktycznie wszędzie poza domem czy własnym podwórkiem stał się bardzo uciążliwy. Szczególnie odczuły to osoby, które na co dzień noszą okulary. Zakrycie ust i nosa, podczas którego i tak musimy oddychać sprawiało, że powietrze szybko się skraplało i osadzało na okularach. Ciepły oddech wydostający się w miejscach, gdzie maseczka nie przylega idealnie do twarzy, wędruje aż do okularów i zaczyna parować.

Aby powstrzymać efekt parowania okularów w maseczce można wykonać kilka prostych czynności.

 • Należy przede wszystkim dobrze dopasować swoją maskę. Osoby noszące okulary i te które mają szczelniejsze, lepiej wykonane maski przyznają, że ich okulary parują znacznie mniej.
 • Należy odpowiednio dopasować drucik znajdujący się w masce, który zazwyczaj umieszczony jest na wysokości górnej części nosa.
 • Podobnie należy postąpić z gumkami, troczkami, które przytrzymują maskę za uszkami. Należy je maksymalnie ściągnąć, aby zapobiec powstawaniu szczelin między maską a policzkami.
 • Można także zastosować nieco radykalniejsze rozwiązanie i przykleić maskę do nosa i policzków za pomocą białej taśmy sportowej lub medycznej, która sztucznie odizoluje parę wodną od okularów.
 • Oprócz tego najłatwiejszym i chyba najskuteczniejszym sposobem jest podciągnięcie maski do samej góry jak tylko się da i ułożenie okularów na masce. To również powinno pomóc w zapobieganiu parowania okularów. 

Co zrobić, żeby okulary nie parowały?

Istnieje kilka sposobów na powstrzymanie parowania okularów. Najlepszym sposobem jest mycie okularów wodą z mydłem lub środkiem do mycia naczyń. Dzięki nim na okularach utworzy się specjalna warstwa hydrofobowa, która będzie odpychała cząsteczki wody. Oprócz tego można także postawić na specjalne preparaty chemiczne zapobiegające powstawaniu pary. Takie środki polecane są zwykle przez okulistów i optyków, a można je kupić w salonach optycznych, sklepach internetowych lub bezpośrednio u okulistów. Wystarczy stosować je jedynie co kilka dni, aby uzyskać pożądany efekt – brak parowania szkieł w okularach. Jeśli chcemy uniknąć zaparowania można także postawić na okulary z lepszą powłoką.

Szkła okularów mające dodatkową powłokę hydrofobową czy oleofobową są odporne na parowanie, dzięki czemu nie musimy stale ich przecierać. Wybór tego typu okularów szczególnie poprawia komfort widzenia, jeśli okulary nosimy codziennie, przez cały dzień i zdejmujemy jedynie na noc. 

CZYTAJ TAKŻE: Czym wyróżniają się okulary progresywne? >>>

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.