• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 7

  lip

  2017

Jak rozpoznać dobrego optyka oraz optometrystę?


Badania wzroku wśród Polaków nie napawają optymizmem: większość pełnoletnich osób cierpi na wady wzroku. Co gorsza, coraz słabiej widzą nie tylko seniorzy, ale również osoby w sile wieku, a nawet młodzież. Mając na uwadze te statystyki, staje się jasne, jak ważna jest prawidłowa i skuteczna profilaktyka wzroku. Obok okulistów, do grona fachowców zajmujących się ochroną i leczeniem narządu wzroku, zaliczamy optyków i optometrystów. Nasuwa się jednak pytanie: jak znaleźć kompetentnego specjalistę, któremu powierzymy zdrowie naszych oczu?

Szeroka wiedza poparta wykształceniem

Wysokiej klasy optyk to ktoś więcej niż tylko osoba, która zajmuje się produkcją okularów zgodnie z receptą. Doświadczony, wykwalifikowany specjalista udzieli wartościowych informacji na temat korekcji wad wzroku, wytłumaczy różnice pomiędzy poszczególnymi metodami, a także wskaże pacjentowi optymalne rozwiązania i przydatne produkty. Co więcej, kompetentny optyk ma szeroką wiedzę na temat właściwości stosowanych soczewek oraz opraw okularowych. Dzięki temu jest w stanie udzielić pacjentowi wartościowych rad dotyczących doboru najlepszych, dopasowanych do klienta oprawek.

Z kolei optometryści zajmują się korekcją wad wzroku, między innymi krótkowzroczności czy astygmatyzmu. By wykonywać ten zawód medyczny, od kandydatów wymaga się wykształcenia na stosownym kierunku lub studiów podyplomowych. Optometryści wykonują profesjonalne badania wzroku, dzięki którym możliwy jest dobór odpowiednich okularów czy też soczewek kontaktowych przeznaczonych do korekcji widzenia.

Komunikacja z pacjentem

Zarówno profesjonalny optyk, jak i optometrysta przed rozpoczęciem działań, musi przeprowadzić z pacjentem konstruktywną rozmowę na temat leczenia. Taki dialog z klientem pozwoli uzyskać wiele przydatnych informacji niezbędnych w wyborze odpowiednich metod leczenia, doboru opraw okularowych lub soczewek, oraz ich montażu.

Bardzo ważne, szczególnie w przypadku optometrysty są pytania o jakość widzenia oraz efekty dotychczasowego leczenia. Fachowców charakteryzuje indywidualne, życzliwe podejście do każdego klienta.

Należy unikać niekompetentnych optyków-sprzedawców, którzy nie posiadają fachowej wiedzy optycznej, a do kwestii okularów podchodzą w sposób czysto handlowy.

Życzliwy profesjonalizm

Nie wolno zapominać o tym, że fachowość niewiele znaczy bez empatii. Dobry optyk lub optometrysta wzbudza zaufanie, jest otwarty na sugestie, ale jednocześnie kieruje się zawsze zdrowiem i dobrem pacjenta. Życzliwe podejście do klienta, doświadczenie oraz kompetencje składają się na najwyższej jakości obsługę.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.