• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 21

  maj

  2021

Jak działają Twoje oczy

Zrozumienie funkcji oczu

Twoje oczy umożliwiają Ci uczestniczenie w otaczającym Cię środowisku w zadziwiający sposób. Zrozumienie funkcji oczu jest niezbędne, aby wiedzieć, jak najlepiej o nie dbać i jak je leczyć, gdy coś pójdzie nie tak. Abyś mógł widzieć otaczające Cię przedmioty, musi zajść szereg zdarzeń. Rozważmy następujące kroki w procesie "widzenia". Kluczowe elementy procesu widzenia zostały wytłuszczone i wyjaśnione bardziej szczegółowo poniżej.

 

Proces widzenia

Oko jest niezwykłym i złożonym organem, który pozwala nam "widzieć". Tak naprawdę to mózg zajmuje się "widzeniem" - oko jest "centralnym procesorem", który przyjmuje informacje w postaci fal świetlnych i przekazuje je do mózgu. Promienie świetlne odbijają się od tego, na co patrzysz i dostają się do oka przez rogówkę. Twoja rogówka reaguje na światło poprzez zginanie - załamywanie - promieni świetlnych, które przechodzą przez źrenicę. Twoja tęczówka, czyli kolorowa część oka, która otacza źrenicę, zwęża się lub otwiera w zależności od ilości światła, które na nią oddziałuje. Te ruchy tęczówki wpływają na wielkość źrenicy, czyniąc ją mniejszą lub większą, aby regulować ilość światła, które może bezpiecznie przez nią przechodzić. Po przejściu światła z rogówki do tęczówki i przez źrenicę, musi ono przejść przez soczewkę oka. Soczewka również zmienia swój kształt, aby mogła pomieścić i złożyć promienie świetlne, które są teraz skupione na siatkówce. Siatkówka znajduje się z tyłu oka i odgrywa istotną rolę w tym, jak interpretujesz i widzisz to, co jest przed Tobą. Ta cienka warstwa tkanki zawiera miliony mikroskopijnych komórek nerwowych reagujących na światło (pręcików i czopków). Te komórki w siatkówce przekształcają światło w impulsy elektryczne, które nerw wzrokowy może przesłać do mózgu, który następnie wytwarza i wyświetla obraz tego, na co patrzą Twoje oczy. Czopki znajdują się w centralnej części siatkówki, w plamce żółtej. Kiedy są one wystawione na działanie jasnych promieni świetlnych, zapewniają ostre, wyraźne widzenie centralne ze wszystkimi kolorami i drobnymi szczegółami tego, co widzisz. Pręciki znajdują się poza plamką żółtą i docierają do zewnętrznych krawędzi siatkówki. Pręciki zapewniają widzenie peryferyjne i działają jako czujniki ruchu. Pręciki są również odpowiedzialne za pomoc w widzeniu w nocy lub w słabo oświetlonych miejscach.

oko

Oczodół

Oczodół pomaga chronić ludzkie oko przed urazami i składa się z siedmiu kości:

 • Potylicznej

 • Przednia

 • Lachrymal

 • szczękowej

 • Palatine

 • Sphenoid

 • Zygomatyczna


Kości te zbiegają się i tworzą nasadę w kształcie piramidy, która skierowana jest ku tyłowi głowy. To właśnie w tym gnieździe spoczywa gałka oczna. Wokół oka w gnieździe znajduje się warstwa tłuszczu, która amortyzuje gałkę oczną i umożliwia jej płynne poruszanie się w oczodole.

 

Oko


Gałka oczna składa się z trzech warstw:

 • Warstwa zewnętrzna, utworzona przez rogówkę i twardówkę.

 • Warstwa środkowa, będąca głównym źródłem krwi dla oka i zawierająca tęczówkę oraz źrenicę

 • Warstwa wewnętrzna, składająca się z siatkówki


Gałka oczna zawiera również trzy komory z płynem:

 • Komora przednia, między rogówką a tęczówką

 • Komora tylna, między tęczówką a soczewką

 • Komora szklista, między soczewką a siatkówką.


Komora przednia i tylna wypełnione są wodnistym humorem, czyli wodnistym płynem, który odżywia wewnętrzne struktury oka i pomaga utrzymać gałkę oczną w stanie napełnienia. Komora szklista jest wypełniona gęstszym płynem zwanym szklistym humorem, przezroczystym żelem, który w 99% składa się z wody, co pomaga utrzymać oczy w stanie napompowanym.

 

Nerw wzrokowy


Oprócz licznych naczyń krwionośnych, w oku znajduje się również nerw wzrokowy. Biegnie on od tylnej części gałki ocznej przez otwór w oczodole, zwany otworem wzrokowym.

Stąd nerw wzrokowy łączy się z mózgiem i działa jak przewód, przekazując informacje wzrokowe do mózgu. Inne nerwy w oku przenoszą informacje niewzrokowe i wysyłają wiadomości o bólu lub pomagają kontrolować aktywność motoryczną w oku.

 

Rogówka

Rogówka jest przezroczystą częścią oka, która pokrywa tęczówkę i źrenicę i zajmuje około jednej szóstej powierzchni oka. Pozostała część oka (odcinek twardówkowy) jest nieprzezroczysta. Przez twardówkę przebiega kilka nerwów i naczyń krwionośnych, w tym nerw wzrokowy. Rogówka i część twardówkowa łączą się w obszarze zwanym limbusem. Znajduje się tam wiele naczyń krwionośnych.

 

Tęczówka i źrenica

Tęczówka i źrenica są najbardziej zauważalnymi częściami oka. Tęczówka to kolorowy pierścień tkanki, który znajduje się pod rogówką i może mieć różne kolory, uwarunkowane genetycznie. Źrenica znajduje się w centrum tęczówki i wygląda jak czarny otwór, który działa raczej jak przysłona aparatu fotograficznego, pozwalając światłu wejść do oka. Działa to w ten sam sposób jak w aparacie fotograficznym, regulując przepływ światła do oka. W jasnych warunkach, źrenica zamyka się, zmniejszając ilość światła wpadającego do oka i chroniąc delikatne nerwy przed uszkodzeniem. W ciemności dzieje się odwrotnie, co pozwala światłu dostać się do oka.

 

Soczewka i siatkówka

Bezpośrednio za tęczówką znajduje się soczewka. Skupia ona promienie świetlne na siatkówce, która jest światłoczułą tkanką nerwową zawierającą światłoczułe komórki zwane pręcikami i czopkami. Komórki te przekształcają światło w sygnały elektryczne, które są przekazywane do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego.

 

Powieki

Choć często ignorowane, powieki odgrywają kluczową rolę w ochronie oczu. Pomagają one chronić powierzchnię oka przed zadrapaniami, kurzem i ciałami obcymi, a także pomagają smarować powierzchnię oka. Kiedy mrugamy, powieki przenoszą wydzieliny z różnych gruczołów znajdujących się w obrębie oka.


Powieka składa się z kilku warstw:

 • Warstwa włóknista zapewniająca stabilność

 • Warstwa mięśni, która kontroluje otwieranie i zamykanie powieki. Ta warstwa może działać niezwykle szybko, jeśli powierzchnia oka jest narażona na atak, zamykając powiekę i chroniąc powierzchnię oka za pomocą mechanizmu odruchowego.

 • Warstwa skóry zawierająca gruczoły i rzęsy, które działają jak filtry zatrzymujące duże ciała obce dostające się do oczu.

 • Spojówka, która jest błoną śluzową łączącą gałkę oczną z powieką oraz gałkę oczną z oczodołem.

 

Gruczoły łzowe

Łzy są dostarczane przez kilka gruczołów znajdujących się w powiekach i wokół nich. Łzy składają się w około 99% z wody i utrzymują rogówkę w stanie wilgotnym, jak również chronią delikatne komórki na rogówce. Każdy gruczoł może mieć nawet 12 kanalików łzowych. Podczas mrugania łzy odpływają przez puncta lachrymal, mały otwór w wewnętrznym kąciku powieki.

Czytaj dalej na http://pas.org.pl

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.