• 730 008 398
 • kontakt@optyksolskiego.pl
 • 29

  mar

  2021

Co to jest siatkówczak (Retinoblastoma)?

Retinoblastoma jest rzadką formą raka oka , który generalnie dotyka dzieci poniżej 5 roku życia. Według American Cancer Society , Retinoblastoma jest najczęstszym rodzajem raka oka u dzieci. Jest uleczalny, ale jeśli objawy są zauważone, muszą być szybko sprawdzone.

Co powoduje retinoblastomę?

Gdy dzieci rosną w łonie matki, oczy tworzą się bardzo wcześnie w tym procesie. Oczy mają komórki zwane retinoblastami, które dzielą się na nowe komórki i wypełniają siatkówkę. W końcu komórki te przestają się dzielić i przekształcają się w dojrzałe komórki siatkówki. Czasami coś idzie nie tak z tym procesem i zamiast dojrzewać do specjalnych komórek, które wykrywają światło, niektóre z retinoblastów nadal się dzielą i rosną poza kontrolą, tworząc nowotwór znany jako retinoblastoma.

Jakie są objawy, na które należy uważać?

Objawy tego stanu obejmują następujące elementy:

 • Biały refleks: Biały refleks może być widoczny na zdjęciu, na którym użyto lampy błyskowej. Często jedno oko będzie miało "czerwone oko", co jest normalne, ale drugie oko może wyglądać na białe, żółte lub pomarańczowe. Może to być widoczne tylko na jednym lub wielu zdjęciach dziecka.

 • Mrużenie oczu: Mrużenie oczu może być oznaką retinoblastomy, chociaż mrużenie oczu może być również niczym więcej jak tylko mrużeniem oczu. Zawsze warto to szybko sprawdzić, aby się upewnić. Niektórzy ludzie nazywają zeza "leniwym okiem"; jest to sytuacja, w której jedno lub oboje oczu patrzy do wewnątrz lub na zewnątrz.

 • Czerwone, bolące lub spuchnięte oko bez infekcji: Oko dziecka może stać się bardzo czerwone i zapalne bez powodu. Ten objaw jest zwykle połączony z innymi objawami.

 • Zmiana koloru tęczówki: tęczówka, kolorowa część oka, może czasami zmienić kolor w jednym oku, czasami tylko w jednym obszarze.

 • Brak "czerwonych oczu" na zdjęciach z lampą błyskową: Na zdjęciu, na którym jedno oko ma "czerwone oko" (co jest normalne), drugie oko może wyglądać na czarne lub wygląda "źle". To również może być oznaką, że coś jest nie w porządku.

 • Pogorszenie wzroku: Dziecko może mieć pogorszenie wzroku lub może mieć słaby wzrok od urodzenia. Możesz zauważyć, że dziecko nie skupia się, nie poprawia wzroku i nie śledzi tak dobrze jak inne dzieci lub niemowlęta w tym samym wieku.


Szacuje się, że co roku w Stanach Zjednoczonych występuje 250-500 nowych przypadków retinoblastomy, więc jest to choroba rzadka. Wiele z wyżej wymienionych objawów może być również oznakami mniej poważnych warunków, więc jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, sprawdź dziecko szybko, choćby po to, by wykluczyć retinoblastomę i mieć spokój ducha.

Leczenie retinoblastomy

Zabiegi dla retinoblastoma są agresywne i obejmują: chemioterapię, promieniowanie i terapię laserową. Jeśli Twój okulista podejrzewa, że masz retinoblastoma, zostaniesz skierowany do specjalisty, który pomoże Ci w rozwiązaniu Twojego stanu.

Nie opóźniaj leczenia

Jeśli guzy retinoblastoma są pozostawione bez leczenia, będą rosły i wypełnią większą część gałki ocznej. Komórki mogą oderwać się od głównego guza siatkówki i przemieszczać się przez ciało szkliste do innych części oka, tworząc kolejne guzy. Guzy mogą blokować drogi, które pozwalają na normalną cyrkulację płynu w oku, powodując wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Może to spowodować jaskrę, która może prowadzić do bólu i utraty wzroku w dotkniętym oku. Większość retinoblastoma jest wykrywana i leczona zanim będzie miała szansę rozprzestrzenić się poza gałkę oczną, ale komórki retinoblastoma mogą czasami rozprzestrzeniać się do innych części ciała, rozprzestrzeniając raka.

 • Telefon:
  730 008 398

 • ul. Ludwika Solskiego 7b
  32-216 Kraków

logo-footer

© Copyright optyksolskiego. All Rights Reserved.